Burun Estetiği

 

Burun yüzde estetik olarak önemli organlardan biridir. Estetik dışında çeşitli görevleri de üstlenmiştir. Solunumun başladığı yerdir, koku almaya, kişiye özel sesin oluşmasında burun etkili olur. Vücudun dışa açılan kapıları arasındadır. Bu fonksiyonları ve estetik görünümüyle bir bütün halindedir. Bu yüzden burun hem içi, hem de dışıyla birlikte ele alınmalıdır.

Burundaki estetik sorunlar ile fonksiyonel sorunlar bir arada çözümlenmelidir. Burun estetiği kötü olursa, burnun fonksiyonları da kötü olur. Aynı şekilde nefes almayı olumsuz etkileyen eğrilik gibi bir sorun olursa, estetik bir burun yapısı elde edilemez.

Burun estetiği nasıl yapılır?

Burun yapısında detaylı bir inceleme yapılarak, hastanın ameliyata hazırlığı yapılır. Bu incelemelerin sonucunda hasta için en uygun burun şekli tespit edilir. Kişinin karakterine uyan, dışarıdan zarif ve estetik görünecek burun şekli belirlenir. Bu değişimlerin tıbbi olarak da uygulanabilir olması da çok önemlidir.

Burun estetiği ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında 1-4 saat içinde tamamlanır. Burun deliklerinden yapılan kesilerle, burun içindeki, burun ucu ve burun sırtındaki şekil bozuklukları rahatça düzeltilir. Günümüzde ameliyat sonrası şişlik, morarma olmasını önleyecek yeni teknikler de kullanılmaktadır. Burundaki kemik ve kıkırdak dokulara fazla hasar verilmeden değişiklikler yapılmaktadır. Ameliyat tamamlandığında, burun delikleri içine tampon, burun sırtına alçı atel yerleştirilir. Herhangi bir sorun olmadığı takdirde, hastalarda aynı günde taburcu edilebilir. Ameliyatın ardından yüzde şişme olması, burunda ağrı, halsizlik, kas ve baş ağrısı gibi sorunlar olabilir. Bunlar aşılması kolay sorunlardır.

Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Burun estetiği ameliyatı ortalama 1 saat sürmektedir.

Ağrı ya da acı hissedilir mi?

Burun estetiği işleminde ağrı ya da acı hissedilmez. İşlem genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Açık burun ameliyatı mı kapalı burun ameliyatı mı yapılıyor?

Kliniğimizde açık teknik ile işlem gerçekleştirilmektedir. Burnun doğru ve dik durmasını sağlayan kıkırdak kemik yapıya, burun sırtına ve burun kanatlarına daha sağlıklı müdahale etmemiz için açık teknik bize mükemmel bir ameliyat görüş alanı sağlamaktadır. Sadece estetik değil fonksiyonel problemleri (burun tıkanıklığı) de çözmek açık teknikle daha kolaydır.

Narkoz kullanmadan burun estetiği yapılabilir mi?

Burun estetiği sırasında genellikle genel anestezi tercih edilir. Ancak yapılan işlemlere göre lokal anestezi ile de operasyon yapılabilir. Bu doktorun uygun gördüğü şekilde, bazen hastaların isteğine göre belirlenir.

Burun Estetiği sonrasında iz kalır mı?

Burun estetiği sonrasında kullanılan tekniğe göre görünürde iz kalmayabilir. Günümüzde genellikle burun delikleri içinden kapalı burun estetiği yapıldığı için, iz kalma sorunu yaşanmaz.

Ameliyattan önceki akşam ne yapılmalı?

Gece 12’den sonra yemek yenmemelidir. Ayrıca burun ameliyatı sonrası bir süre duş almakta zorlanabileceğiniz için duş almanız önerilmektedir. Özellikle burun ameliyatı için yapmanız gereken bir şey yoktur.

Ne zaman normal hayata dönebilirim?

Cerrahi bir müdahale sonrasında kişinin normal yaşama dönmesi, yapılan işlemlere bağlı olarak değişir. Bu konuda doktorun önerilerine uyulmalıdır.

Burun Estetiği Neden Yapılır?

Başarılı bir burun estetiği için, estetik cerrah ile hastanın iletişimi önemlidir. Kişinin bu operasyondan neler beklediğini doktoruna doğru aktarması, doktorunda bu istekleri yerinde görerek, birlikte karar almaları ve burun estetiği ameliyatının planlanmasını doğru yapmaları gerekir. Hastalar solunum sorunlarını, kullandıkları ilaçları, alerjilerini, kanla ilgili hastalıklarını, sigara alışkanlıklarını ameliyat öncesinde doktoruna bildirmelidir. Bu operasyonla ilgili endişelerini ve beklentilerini mutlaka daha önceden doktoruna aktarmalıdır.

Ayrıca doktorun ameliyat öncesinde dürüst bir şekilde ameliyatın ne kadar başarılı olabileceğini hastaya belirtmesi gerekmektedir. Bu durum hastanın beklentilerini belirleyecektir.

İyileşme süreci

 

Çalışanlar bir hafta içinde işlerine geri dönebilir. Ancak ağır işlere dikkat edilmelidir. Burnun yeni şeklini görmek için acele edilmemelidir. Bunun için 6 ay kadar bir sürenin geçmesi gerekir. Bu süreçte burun güneş ışığından korunmalı, darbelere karşı önlem alınmalıdır. Gözlük kullanımı yerine lens tercih edilmelidir. Önemli olana hastaların burun estetiği sonunda oluşturulan yeni burun şeklini beğenmesidir. Yaşananların hepsi bu şekilde geride kalacaktır.

Burun estetiği kusursuz bir burun sahibi olmanız için yeterli midir?

Burun estetiği operasyonu yaptırmak isteyen kişilerin başlangıçta kusursuz bir burnu yoktur. Fakat hayalleri kusursuz bir burun yapısına sahip olmaktır. Ancak burun estetiği ameliyatı sonucunda oluşturulan yeni burun yapısı, eski burun yapısına göre oluşturulabilir. Hastaların her istediği burun yapısı bu şekilde oluşturulamaz. Operasyon sonucunda yeni burun yapısından memnun olan kişiler, hem burundaki değişimleri kabullenmiş, hem de fazla beklentisi olmayan kişilerdir. Burun estetiği eskiye göre daha güzel bir burun yapısına sahip olmanızı sağlar. Ancak kişiye yepyeni bir görünüm sağlamaz. Yüzdeki estetik görünümü düzeltir. Bunların hepsi ameliyat öncesinde görüşülmeli ve belirlenmelidir. Aksi halde hastalarda hayal kırıklığı meydana gelebilir. Kişinin burnunda önceden bir asimetri sorunu varsa, bunun burun estetiği ile düzeltilemeyeceğini bilmelidir. Sadece burun yapısı daha orantılı bir hale getirilebilir.

Sık Sorulan Sorular

Burun estetiği ameliyatında nelere dikkat etmek gerekir?

Burun estetiği ameliyatında operasyonun deneyimli ve alanında uzman bir cerrahın olmasına, ameliyat öncesinde doğru bir planlama yapılmasına, hasta memnuniyetini karşılayacak değişimlerin yapılmasına dikkat edilir.

Ne kadar kalmam gerekiyor?

Burun estetiğinden sonra bir hafta İstanbul’da kalmanız yeterlidir.

Nefes almada problem yaşar mıyım?

İşlem gerçekleştirildikten sonra iyileşme süreci içerisinde ağızdan nefes alınması gerekir. Sonrasında nefes alışınızda herhangi bir düzensizlik ya da zorluk olmaz.

İşlem sonrasında denize girebilir miyim?

İşlem sonrasında en az 3 hafta denize girilmesi tavsiye edilmez. Bu süreden sonra sadece temizliğinden emin olduğunuz yerlerde denize girebilirsiniz.

Burun estetiği kimlere yapılır?

Burun estetiği burun yapısında şekil bozukluğu olanlara ve burun fonksiyonlarında sorun yaşayanlara yapılabilir.

Ameliyat sonrası morarma ve şişlik olur mu?

Herhangi bir cerrahi müdahele sonrasında morarma ve şişlik olması normal karşılanmalıdır. Çünkü bölgeye dışarıdan müdahale edilmekte, dokularda travmatik bir etki meydana gelmektedir. Burun estetiği ameliyatlarında ameliyatı gerçekleştiren doktorun uzmanlığına, vücudun vereceği tepkilere göre morarma ve şişliklerde farklılıklar görülebilmektedir.

Ameliyat sonrası ilaç kullanmalı mıyım?

Ameliyat sonrası sadece doktorun önerdiği ilaçlar, önerdiği dozlarda kullanılmalıdır. Bunun dışında gelişigüzel ilaç kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Sinüzit problem yaratır mı?

Sinüzit başta burun tıkanıklığı olmak üzere çeşitli sorunlara neden olabilir. Bu yüzden tedavisi ihmal edilmemelidir.

Ameliyatın riski nedir?

Ameliyat nedeniyle ortaya çıkabilecek komplikasyonların tamamını içerir. Başta enfeksiyon, kanama gibi genel risklerin dışında, ameliyatın mahiyetine göre özel risklerde söz konusu olabilir. Ameliyat amacına ulaşmamış olabilir, istenen değişiklikler gerçekleşmemiş olabilir. Bu yüzden ameliyat riski öncesinde doktor tarafından hastalara aktarılır.

Ameliyat sonrasında sigara içebilir miyim?

Ameliyat sonrası sigara içilmesi tavsiye edilmemektedir. Çünkü sigara kan dolaşımı üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Bu ameliyat sonrası risklerin artmasına yol açabilir.

Ameliyat sonrasında burnum ne zaman şekil alır?

Ameliyat sonrasında yeni burun şeklini görebilmek için bölgedeki morluk ve şişliklerin tamamen iyileşmesini beklemek gerekir. Bunun içinde en az 6 ayla 1 ayıl arasında bir süreç geçmelidir.

Ameliyat sonrasında işe ne zaman başlayabilirim?

Ameliyat sonrası işe başlamak için doktorun önerilerine uyulmalıdır. Genellikle hafif masa başı çalışanlar için bu süre kısa olur. Ağır işlerde çalışanlar için bu süre uzayabilir. Sürenin belirlenmesinde hangi ameliyatın yapıldığı önemlidir.

18 yaş altı burun estetiği olabilir mi?

Bu yaş grubunda uzmanlar tarafından yüz kemiklerinin gelişimi tamamlanmadığı için önerilmez. Ancak travma gibi etkilerden burun fonksiyonlarında bir sorun olursa, bu yaşlarda burun estetiği yapılabilir.

Ne zaman gözlük takabilirim?

Burun estetiği sonrasında hemen gözlük takılamaz. Henüz burunda yapılan değişimler taze olduğu için, gözlük takmak sakıncalıdır. Bunun yerine lens tercih edilmelidir. Gözlük kullanımı doktorun uygun görmesiyle en erken 6 aylık süreçte gerçekleşebilir.

Ameliyatta tampon kullanılır mı?

Ameliyat sonrası genellikle tampon kullanılır. Ancak yeni geliştirilen teknikler sayesinde tampon kullanımı yapılmayabilir. Bu şekilde hastalar normal yaşama daha hızlı döner, daha konforlu bir iyileşme süreci geçirir.

Yemek yemekte sorun yaşar mıyım?

Ameliyat sonrası yemek yemekte zorluk yaşanmaz. Ancak ilk 24-48 saat içinde sulu, yumuşak gıdalarla, lifli besinlerle, ılık yiyeceklerle beslenmek gerekir.

Bilgilerinizi bırakın

biz sizi arayalım.

[]
1Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
WhatsApp chat