Göz Kapağı Estetiği

 

Göz kapağı estetiği kapsamında kişinin daha genç ve diri bakışlara sahip olması, göz kapaklarındaki kırışıklıkların giderilmesi sağlanır. Bunların yapılması için alt ve üst göz kapaklarındaki torbalanma ve bu bölgelerdeki deri fazlalığı alınır.

Bu estetik uygulama gözlerde oluşan yaşlanma etkilerinin etkin bir şekilde ortadan kaldırılmasını sağlar.

Göz kapağı estetiği sırasında yüz estetiği, kaşların kaldırılması, elmacık kemiklerine silikon yerleştirme, kırışıklara yağ enjeksiyonu yapılması, lazer, botoks gibi uygulamalarda yapılabilir. Bu uygulamaların hepsi yüz gençleştirme için kullanılır.

Göz kapağı estetiği nedir?

Yüzdeki yaşlanma etkilerinin ilk görüldüğü yerler göz çevresidir. Bu etkiler daha çok orta yaş gurubunda görülür. Ancak genetik etkenler genç yaştaki kişilerinde bundan etkilenmesine neden olabilir. Alt ve üst göz kapağı sorunları kişileri olduğundan yaşlı ve yorgun gösterir. Bakışlardaki canlılık gider, genç görünümün etkisi ortadan kalkar. Göz kapağı estetiği ise, üst göz kapağındaki gevşeklikleri, sarkmaları, kat oluşumlarını, alt göz kapağındaki şişlikleri, torbalanmaları, deri fazlalığı, sarkmayı gideren estetik bir uygulamadır. Bu işlemlerin herhangi bir riski olmadığı gibi, sonuçları da yüz güldürücüdür. Bunlara gençleştirme operasyonu da denilebilir. Göz kapağı estetiği uygulanan kişiler bunu gizleme ihtiyacı da duymaz. Daha genç bir görünüme sahip oldukları için kendilerini çok iyi hissetmeye başlar.

Göz kapağı ameliyatı nasıl yapılır?

Göz kapağı estetiği kapsamında yapılan ameliyat genel anestezi veya lokal anestezi ile yapılabilir. 1-3 saat içinde tamamlanan operasyonda, üst göz kapağı çizgisi ile alt göz kapağında kirpiklerin altından kesiler açılır. Kesi yerlerinden üst göz kapağındaki kas dokusu sorunları giderilir. Bağ dokusu da onarılır. Gevşeklikler ve sarkmalar giderilir. Dikişlerin ardından bölgeye hafif bir pansuman yapılır.

Göz Kapağı estetiği nedir?

Çeşitli nedenlerle alt ve üst göz kapağında meydana gelen sarkma, torbalanma, gevşeme gibi istenmeyen deformeleri ortadan kaldırmak için yapılan estetik ameliyattır.

Doğuştan göz kapağı sorunu yaşayanlar ameliyat olabilir mi?

Doğuştan göz kapağında deforme görüntü olanlar 6 yaşına kadar göz kapağı estetiği olabilir.

Her yaşta göz kapağı estetiği yaptırılabilir mi?

İstenen her yaşta her iki göz kapağına da estetik cerrahi müdahale yapılabilir.

Herkes göz kapağı estetiği olabilir mi?

Ameliyata ya da anesteziye engel teşkil edecek bir durumu olmaması kaydıyla, isteyen herkes göz kapağı estetiği olabilir.

Göz kapağı estetiği sadece deforme olduğunda mı yapılır?

Hayır, daha etkileyici bakışlara sahip olmak için, her iki göz kapağının daha estetik bir görünüm kazanması amacıyla da göz kapağı estetiği yapılabilir.

Göz kapağı düşmesi ameliyatla düzeltilebilir mi?

Pek çok nedenden kaynaklanabilen göz kapağı düşmesi estetik müdahale ile düzeltilebilen bir durumdur.

Göz kapağı düşmesinde ameliyat zorunlu mudur?

Göz kapağı düşmesi ameliyat dışında farklı bir teknik ile düzeltilebilen bir durum değildir. Hastada görmeyi engelleyebildiği için estetik müdahale ile düzeltilmesi önerilir.

Göz kapağı estetiği körlüğe neden olur mu?

Bu ameliyatta göze değil, göz kapağına cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Görme kaybına ya da görme bozukluklarına asla sebebiyet vermez.

Göz kapağı estetiğinde hangi anestezi türü kullanılır?

Cerrahi müdahale lokal anestezi altına gerçekleştirilir.

Göz kapağı estetiği kimlere yapılabilir?

 

Göz kapağı estetiği gibi yüz gençleştirmeyi amaçlayan estetik uygulamalar daha çok cilt esnekliğinin azalmaya başladığı 35 yaşından itibaren yapılabilir. Bunun uygulama sınırı 70 yaş olarak kabul edilebilir. Ayrıca doğuştan olan göz sorunlarında, göz kapağı düşüklüğünde, göz kapağının gözün renkli kısmının en az yarısını kapatması halinde, çocukluk döneminde de yapılabilir. Eğer çocukluk döneminde göz kapağı düşüklüğü az oranda ise, yine de okul çağı öncesinde operasyonun yapılması önerilir. Ayrıca genetik etkenlerden dolayı genç yaşlarda göz kapağı sorunları yaşanırsa, bu yaşlarda da göz kapağı estetiği yapılabilir.

Göz kapağı estetiği öncesinde dikkat edilmesi gerekenler

  • Yapılacak operasyondan an az 15 gün öncesinden hastaların E vitamini, kan sulandırıcı, ibrufen gibi ilaç kullanımını terk etmelidir. Hastanın kullandığı diğer ilaçları da doktora bildirmesi gerekir.
  • Operasyon öncesinde her gün üç kez 1000 mg C vitamini alınabilir. Bunun etkisi yara iyileşmesinde görülür.
  • Operasyon öncesinde hastalar sigaradan ve her türlü tütün ürününden uzak kalmalıdır. Bu alışkanlık kan dolaşımını olumsuz etkiler, dolayısıyla ameliyattaki başarı oranı düşer. Yara iyileşmesi gecikir, anestezi sorunları yaşanabilir.
  • Hastanın hamile olması halinde, göz kapağı estetiği daha sonraki döneme ertelenebilir.
  • Ameliyattan önce göz muayenesi, EKG, akciğer röntgeni gibi tetkikler ihmal edilmemelidir.
  • Ameliyattan önceki geceden itibaren hastaların yemek yemeyi kesmeleri, mutlaka kullanmak zorunda oldukları ilaçları da daha önceden az suyla içmeleri uygundur.
  • Hastaların alkol kullanmaması, saçlarında sprey, jöle gibi kozmetikler bulunmaması, makyaj yapmamaları gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Deformeye neden olan deri fazlalığı göz kapağının katlanma yerinden kesi uygulanarak alınır. Varsa, deforme görüntü oluşturan diğer dokulara da müdahale edilerek ideal göz kapağı görünümü elde edilir.

Göz kapağı estetiği iz bırakır mı?

Ameliyat esnasında göz kapağının katlanma yerinde kesi uygulanır. Operasyon sonrasında oluşan hafif iz zamanla ten rengini alır ve görünümü daha da azalır. Keza göz açıkken bu bölüm görünmeyecektir.

Ameliyat sonrası dikişler ne zaman alınır?

Doku iyileşmesine yönelik hastanın bir problem yaşamaması durumunda dikişler 5. gün alınır.

Göz kapağı estetiği ağrılı mıdır?

Ameliyat öncesi lokal anestezi uygulandığından acı hissedilmez. Sonrasında hafif bir ağrı olabilir ancak ağrı kesici ilaç kullanımı ile kontrol altına alınmaktadır.

Ameliyat sonrasıda istirahat gerekir mi?

Evet, ameliyattan sonra hastanın 1 hafta istirahat etmesi gerekmektedir.

Göz kapağı estetiği hastanede yatışı gerektirir mi?

Hastanın ekstra bir durumu söz konusu olmadıkça aynı gün taburcu işlemi yapılmaktadır. Hasta istirahat süresini evde geçirebilir.

Göz kapağı ameliyatı riskli midir?

Cerrahi bir operasyon söz konusu olduğundan ameliyat ve anestezi riskleri göz kapağı estetiği için de geçerlidir. Bunun dışında sağlığa zarar verebilecek bir risk ya da yan etkisi yoktur.

Göz kapağı estetiği sonuçları kalıcı mıdır?

Ameliyat sonrasında elde edilen görünüm kalıcıdır. Fakat yaşlanma ile birlikte, yıllar içerisinde göz kapaklarında yeniden deforme görüntü ortaya çıkabilir.

Göz kapağı estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Üst göz kapağı ameliyatı yaklaşık yarım saat, alt göz kapağı ameliyatı ise yaklaşık 1 saat sürmektedir. Ancak operasyon süresi hastanın göz kapağı durumuna göre değişebilir.

Göz kapağı estetiğinden sonra morluk oluşur mu?

Ameliyattan sonra hafif morluk ve şişlik oluşmaktadır. Bu morluk ve şişlik günden güne azalır ve yaklaşık 10 gün sonrasında tamamen yok olur.

Ameliyatın sonucu tam olarak ne zaman görülür?

Ameliyatta hedeflenen görünümün tam olarak görülebilmesi için yaklaşık 1 aylık zaman dilimi gerekmektedir.

Göz kapağı estetiğiyle kaz ayağı görüntüsünü yok etmek mümkün mü?

Hayır. Göz kapağı estetiği ile kaz ayağı görüntüsü yok edilemez. Bunun için yüz germe estetiği tekniklerinden faydalanmak gerekir.

Göz kapağı estetiği göz yaşı kanalına zarar verir mi?

Estetik ameliyatta göz yaşı bezlerine herhangi bir müdahale gerçekleştirilmez. Dolayısıyla göz yaşı kanalları ve gözün sulanma düzeyinde herhangi bir değişim meydana gelmez.

Göz kapağı estetiğiyle daha genç görünmek mümkün mü?

Elbette göz kapağı düşüklüğü, torbalanmalar ve benzeri görüntüler kişiyi daha yaşlı gösterir. Bu görüntünün ortadan kalkması daha genç bir yüz görünümü ortaya çıkmasını sağlayabilmektedir.

Göz kapağı estetiğinde nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyattan bir hafta önce sigara, alkol ve kan sulandırıcı ilaç alımı durdurulmalıdır. Ameliyat öncesinde ve sonrasında hijyen koşullarına maksimum özen gösterilmesi gerekir.

Göz kapağı estetiğinde hekim seçimi önemli midir?

Bu ameliyatta fazla doku kesi ile çıkarılır. Göz kapağı dokusu benzersizdir. Vücudun başka yerinden doku alınarak göz kapağına eklenmesi imkansızdır. Bu nedene ehil bir cerrahi hekim seçimi son derece önemlidir.

Bilgilerinizi bırakın

biz sizi arayalım.

[]
1Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
WhatsApp chat