Jinekomasti Ameliyatı

 

Erkeklerde çeşitli nedenlere bağlı olarak kontrolsüz bir şekilde gerçekleşen meme büyümesi durumunda, yağ dokusunun azaltılması ve memenin küçültülmesi için gerçekleştirilen cerrahi operasyona jinekomasti ameliyatı denir. Tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de meme dokusu, yağ ve meme bezlerinden oluşur.

Erkeklerde jinekomasti meme bezlerinde ve meme yağ dokusunda artış meydana gelmesi ile birlikte ortaya çıkar. Günümüzde her 5 erkekten biri bu problemi yaşamaktadır. Pek çok psikolojik sıkıntıyı da beraberinde getirebilen jinekomastinin ilaçla tedavisi maalesef mümkün değil. Hormon düzeyinde değişime sebebiyet verebilen birkaç ilacın tedavi amacıyla kullanıldığı bilinse de bir netice alınmamıştır.

Jinekomasti – Erkek Memesinde Büyüme Neden Oluşur?

Erkekler ergenlik dönemine girdiklerinde meme bezlerinde hafif büyüme meydana gelmeye başlar. Erkeklerin meme bezlerinde ve meme yağ dokularında meydana gelen büyüme hormonlardan kaynaklanmaktadır. Ancak geçici bir dönem olması gerekir. Ergenlik bittiğinde devam etmesi erkeklerde jinekomasti problemini beraberinde getirir. Bunun dışında aşırı kilo alıp verme, karaciğer ile ilgili yaşanan bazı sağlık sorunları, testis tümörü gibi farklı nedenlerle de erkeklerde jinekomasti görülebilir.

Siroz rahatsızlığı, uyuşturucu kullanımı, bazı kanser türleri ile bazı ilaçların yan etkileri olarak da erkeklerde meme büyümesi sorunu ortaya çıkabiliyor. Genel olarak hangi yaşta ortaya çıktığı konusunda net bir veri belirtmek yanıltıcı olur. Ancak ergenlik döneminde bu problemin sıklıkla ortaya çıktığı bilinir.

Jinekomasti Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?
17 yaşında hasta jinekomasti ameliyatı için uygun form almıştır. Ancak tüm ameliyatlarda olduğu gibi hastalara ameliyat için 18 yaşın beklenmesi önerilir. Bu yaştan itibaren istenen her yaşta bu cerrahi operasyon gerçekleştirilebilir.

Jinekomasti için ameliyat şart mı?

Jinekomasti düzeyi birinci evredeyse liposuction yöntemi uygulanabilir. Diğer evreler için ameliyat tek çözümdür.

Jinekomasti Sebebi Nedir?

Dünya genelinde en yaygın jinekomasti sebebi östrojen ve testesteron dengesindeki bozukluklardır. Aynı zamanda fiziksel aktivite azlığı, dengesiz beslenme ve bazı ilaçların yan etkilerine bağlı olarak da erkeklerde jinekomasti ortaya çıkabiliyor.

Jinekomasti Hangi Yaşlarda Ortaya Çıkar?

Genellikle 18 ila 25 yaş arasında ortaya çıkar. Ancak jinekomasti vakalarının % 30’u 25 yaşın ardından bir gerileme eğilimine girerek kendiliğinden yok olur.

Jinekomasti İlaçla Tedavi Edilebilir mi?

Bu rahatsızlığın giderilmesinde cerrahi müdahale altın standart olarak kabul edilir. Östrojen karşıtı ilaç kullanımı ile çok sınırlı bir başarı elde edilebilmektedir. Ancak bu ilaçların çok riskli yan etkileri olduğundan ilaç ile jinekomasti tedavisi önerilmez.

Jinekomasti Meme Kanserine Neden Olur mu?

Jinekomasti erkeklerde meme kanserine sebebiyet vermez ve mevcut riski arttırmaz.

Jinekomasti Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Var mı?

Cerrahi müdahale 17 yaşından itibaren her yaşta yapılabilir. Ergenlik döneminin bitmesiyle birlikte daha erken yaşta da ameliyat gerçekleştirilebilir.

Jinekomasti Teşhisi Nasıl Konur?

Kan ve hormon testleri genellikle teşhis için yeterli olmaktadır. Gerekli görülmesi halinde USG, MR ya da BT gibi ileri tetkikler de yapılabilir.

Jinekomasti Ameliyat Sonrasında Yeniden Meme Büyümesi Olur mu?

Ameliyat sonrasında yeniden jinekomasti oluşumu meydana gelmez. Ancak yaklaşık 20 kilo almak gibi aşırı kilo alımında ortaya çıkma riski mevcuttur.

Jinekomasti Ameliyatı Hangi Anestezi ile Yapılır?

Cerrahi operasyon genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ender durumlarda hekimin gerekli görmesi halinde genel anestezi uygulanarak da jinekomasti ameliyatı yapılabilir.

Jinekomasti Nasıl Sınıflanır?

 

Jinekomasti memedeki büyüme düzeyi ve meme derisindeki sarkmaya bağlı olarak 4 farklı grupta değerlendirilir. Birinci evre jinekomastide deride sarkma ya da bollaşma yoktur ve memedeki büyüme sınırlı bir ölçüdedir. İkinci safha jinekomastide memede büyüme vardır ancak deride bir sarkma meydana gelmemiştir. Üçüncü evrede memede büyüme ile birlikte deride de sarkma meydana gelmiştir. Dördüncü safhada ise meme kadın memesi görünümünü tamamen almıştır.

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?
Hormon analizi, ultrason ya da MR gibi görüntüleme tetkikleri sayesinde jinekomasti teşhisi konabilir. Jinekomasti teşhisinin ardından çeşitli sağlık taramaları yapıldıktan sonra, hastanın talebi, hastanın ameliyata ya da anesteziye engel bir durumunun olmaması gibi koşulların sağlanması durumunda jinekomasti ameliyatı planlanabilir.

Bilgilerinizi bırakın

biz sizi arayalım.

[]
1Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
WhatsApp chat