Karın Germe Ameliyatı

 

Tıpta “abdominoplasti” olarak adlandırılan karın germe ameliyatı karın bölgesinde meydana gelen yağlanma ve buna eşlik eden sarkma görüntüsünü ortadan kaldırarak daha düz bir karın görünümü elde etmek amacıyla gerçekleştirilen estetik ameliyattır. Bu ameliyattan genellikle kadınlar faydalanıyor olsa da son dönemde erkekler de karın görünümündeki şikayet nedeniyle estetik kliniklere başvurmaya başladı.

Kadınlarda sarkmış bir karın görüntüsü genellikle hamileliklerden kaynaklanır. Bazen de aşırı kilo alıp verme sonucunda da bu görüntü ortaya çıkabilir. Erkeklerde ise kilo alıp vermeden kaynaklanan bir karın ve göbek yağlanması görülebilir. Tüm bunlarla beraber genetik faktörlerin de söz konusu görüntüyü ortaya çıkarmada etkin bir rol oynadığı da biliniyor.

Sarkık Karın Görünümü Neden Olur?

Kilo alma durumunda vücudun tüm bölgelerinde aynı oranda yağlanma meydana gelmez. Karın bölgesi ise kilo alma halinde yağlanmanın en kolay gerçekleştiği vücut bölgeleri arasında yer alıyor. Karın ön duvarı olarak adlandırılan ve iç organları yerinde tutma görevini üstlenen bölümdür. Karın bölgesinin düz görünmesini sağlayan kasları da karın ön duvarı tutar. Ancak aşırı yağlanma sonucunda bu kasların arasında mevcut olan dokularda yırtılma meydana gelir. Yırtılmaya bağlı olarak karnı düz tutan kaslar birbirinden ayrılmaya başlar. İç organların da itme kuvveti uygulaması ile birlikte karın bölgesi dışa yönelik bir hareket eğilimine girer. Mevcut yağ dokusunun ağırlığı ile birlikte de sarkma görüntüsü ortaya çıkar.

Bazen fazla kilo vermek de karın bölgesinde sarmaya sebebiyet olabilir. Bu durumda karın germe ameliyatı çözüm olabiliyor. Egzersiz ve spor ile düz bir karın görüntüsü elde etmek çok uzun bir zaman alabildiğinden hastalar tercihlerini karın germe ameliyatından yana kullanabiliyor. Çünkü bu ameliyat ile sarkan deri ile fazla olan yağ kesi yoluyla dışarı çıkarılıyor.

Karın germe ameliyatı doğumdan sonra yapılabilir mi?

Doğumdan yaklaşık 1 yıl sonrasında karın germe ameliyatı olabilirsiniz.

Emzirme döneminde karın germe ameliyatı yapılır mı?

Hayır, emzirme döneminde bu ameliyat yapılamaz.

Ameliyatda sonda takılır mı?

İlk gün sonda takılmaktadır. Ancak hastanın ayağa kalkabilmesiyle birlikte sonda çekilir.

Ameliyat sonrasında korse takılır mı?

Evet, bir süre korse kullanımı gerekir.

Ameliyattan sonra iz kalır mı?

Hafif bir iz kalabilir. Kısa sürede ten rengini alan bu izin görünümü zamanla daha da hafifleyecektir.

Ameliyat izi iç çamaşırıyla gizlenir mi?

Ameliyat izi iç çamaşırının içinde kalmaktadır. Bikini ve mayo giydiğinizde görünmez.

Ameliyat ağrı yapar mı?

Hafif ağrı olabilir fakat ağrı kesici ilaç alımı ile giderilmesi mümkündür.

Sonrasında antibiyotik kullanımı gerekir mi?

Enfeksiyon riskine karşı antibiyotik ilaç kullanımı gerekebilmektedir.

Ameliyat sonucu kalıcı mıdır?

Ameliyat sonucu kalıcıdır. Fakat yeniden fazla kilo alıp vermede karında yeniden sarkma meydana gelebilir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Anestezi uygulamasından sonra gerçekleştirilen karın germe ameliyatı yaklaşık olarak 2 saat ila 5 saat arasında sürebilir. Ameliyatın süresi, hastanın karın bölgesinin durumuna ve ne oranda fazla deri ile fazla yağ çıkarılacağına bağlı olarak değişebilir.

İç çamaşırı altında kalacak olan bölgeye 8 ila 10 cm uzunluğunda bir kesi uygulanır. Bu kesi pubis kıllı bölgenin üzerinde kalır. Genellikle V şeklinde bir kesi uygulaması yapılması gerektiğinden ikinci kesi de gerçekleştirilir. İkinci kesinin amacı göbek deliğinin olması gereken yere transfer edilmesidir. Fazla yağ ve deri çıkarıldıktan sonra deri altında kalan gizli dikiş uygulaması yapılır. Pansuman gerçekleştirildikten sonra ameliyat tamamlanır. Bu kesilerin olduğu bölgede sıvı birikmesi meydana gelebilir. Bu sıvının vücuttan atılması için ameliyatın bitmesinden hemen önce dren takılır.

Kesiye ya da hastanın durumunda bağlı olarak 1 yerine 2 adet dren takılması da tercih edilebilir. Ancak dren en fazla birkaç gün sonrasında drenler klinik ortamda çıkarılır.

Kimler Karın Germe Ameliyatına Uygundur?

 

  • Karın derisinde gevşeme ya da sarkma meydana gelmiş olanlar
  • Karın kaslarının arası açılmış olanlar
  • Karın bölgesinde fazla yağ ve deri birikmiş olanlar
  • Karın derisinde çatlaklar bulunanlar

Karın Germe Ameliyatından Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Her ne kadar risk faktörleri artık minimum seviyeye indirgenebilmiş olsa da karın germe ameliyatı da cerrahi bir operasyondur. Bu nedenle hastalara ameliyat öncesinde bazı uyarılar yapılır ve bu uyarıların tamamına hasta tarafından harfiyen uyulması gerekir. En önemli uyarılardan biri sigara içilmemesidir. Ameliyattan 2 hafta önce ve 2 hafta sonrasında olmak üzere en az 1 ay sigara içilmemesi gerekir. Aynı zamanda ameliyat öncesinde hastaların çok fazla güneşte kalmaması gerekir. Operasyondan önce Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçların alınmaması da önem taşır. E vitamini alımı da durdurulmalıdır.

Ameliyattan önce diyet yapılması önerilmez. Son olarak hastaların ameliyattan hemen önce soğuk algınlığı ya da grip benzeri hastalıklar ile vücudunun herhangi bir yerinde meydana gelen bir enfeksiyon durumu gelişirse, bu konuda hekime bilgi vermeleri de önem taşır. Çünkü bu rahatsızlıklar ve enfeksiyon durumunda ameliyatın ertelenmesi gerekir.

Mini Karın Germe Ameliyatı Nedir?
Karın germe ameliyatında Karın derisinin ne oranda elastik olduğu, cildin ne oranda sarktığı ve karın duvarında mevcut olan kasların ne oranda gevşediği belirleyici faktörler olabiliyor. Karın germe ameliyatının planlaması, tüm bu unsurlar dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonrasında planlanır. Deride sarkma ya da çatlaklar yoksa bu durumda mini karın germe ameliyatı uygulanabilir. Ancak sarkmanın ya da yağlanmanın çok olduğu kişiler ile birlikte çatlakların da çok olduğu kişilerde mini karın germe ameliyatı yetersiz olabilir.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Neler Olur?

 

Karın germe ameliyatından sonra yaşanacaklar aslında hastaları çok fazla sıkıntıya sokan unsurlar olmuyor. Ameliyat sonrasında ilk birkaç gün operasyonun yapıldığı bölgede hafif şişlik meydana gelebilir. Son derece normal bir durum olan şişliklere genellikle hafif bir ağrı ve rahatsızlık hissi de eşlik eder. Ancak ağrı kesici ilaç alımı, ağrı ve rahatsızlık hissinden tamamen kurtulmayı sağlayabildiğinden karın germe ameliyatı olmayı planlayanların bu konuda bir endişe yaşamasına gerek olmaz.

Ameliyattan sonra biriken sıvının vücuttan atılması için dren yerleştirilir. Drenler ameliyattan 3 ila 5 gün sonra çıkarılır. Hastanın durumuna bağlı olarak 1 ila 3 gün klinik istirahat gerekebilir. İlk günlerde hastalar dik durmakta zorluk çekecektir. Ancak yine de yürümeleri gerekir. Dikişler alındıktan sonra banyo yapılabilir. Ancak dikişlerin kaç gün sonra alınacağı da hastanın doku iyileşme süreci ve hızına bağlı olarak değişebilir.

Bu nedenle dikiş alımı için beklenmesi gereken süreye dair net bir zaman belirtmek yanıltıcı olacaktır. Ameliyattan birkaç hafta geçtikten sonra hastalar tüm aktiviteleri yerine getirebilir. Hatta birkaç hafta sonrasında egzersiz yapılması dahi önerilir. Çünkü egzersizler karın kaslarının güçlenmesini sağlayacaktır. Kesi izleri yaklaşık 3 ila 4 ay boyunca kırmızı bir görünümde olabilir. Bu sürenin sonunda yavaş yavaş ten rengini alacaktır. Aynı zamanda belirginliği de azalır.

Sık Sorulan Sorular

Ameliyat sonrası şişlik nasıl geçer?

Yaklaşık bir hafta içerisinde şişlik kendiliğinden yok olacaktır.

Ne kadar orada kalmam gerekiyor?

Diyeti yeni bıraktıysanız 2 hafta bekledikten sonra karın germe ameliyatı olabilirsiniz.

Karın germe ameliyatı tekrarlanabilir mi?

Tekrar yapılabilen bir ameliyattır.

Ameliyat için en doğru zaman nedir?

Bu ameliyat istenen her zaman diliminde yapılabilir. Kendinizi hazır hissetiğiniz an sizin için en uygun zamandır.

Liposuction birlikte yapılabilir mi?

Karın bölgesinin bu kombine işleme uygun olması halinde yapılabilir.

Karın germe ameliyatından sonra ne zaman işe gidebilirim?

Yaklaşık 1 ila 2 hafta sonrasında iş hayatına dönülebilir.

Ameliyatta çatlaklar yok edilebilir mi?

Fazla deri çıkarıldığından çatlakların büyük bölümü yok olacaktır. Ancak bu ameliyat ciltteki çatlak görünümü yok etmeye yönelik değildir

Karın bölgesinde selülit varsa karın germe ameliyatı olunabilir mi?

Evet. Selülit bu ameliyata engel değildir.

Daha önce liposuction yaptırdım. Karın germe ameliyatı olabilir miyim?

Elbette, ameliyat olabilirsiniz.

Fazla yağ yok ama sarkma var. Karın germe ameliyatı olabilir miyim?

Elbette sarkık deriyi çıkarmak amacıyla da karın germe ameliyatı olunabilir.

Ameliyat için ideal yaş nedir?

18 yaşını doldurmuş olmak kaydıyla her yaşta bu ameliyat yapılabilir.

Herkes karın germe ameliyatı olabilir mi?

Ameliyata ya da anesteziye engel bir durumun olmaması kaydıyla herkes bu ameliyattan faydalanabilir.

Ameliyat riskli midir?

Her ameliyatta geçerli riskler bu ameliyatta da geçerlidir. Anesteziden kaynaklı riskler de mevcuttur.

Ameliyattan sonra kilo alırsam ne olur?

Sadece karın bölgesinde yeniden yağlanma meydana gelecektir. Ameliyat sonrası kilo almak bir riski doğurmaz.

Ameliyattan sonra zayıflarsam ne olur?

Zayıflamanızda sakınca yoktur. Karın bölgesinde ameliyattan kaynaklı deforme bir görüntü oluşmaz.

Göbekte fıtık varsa ameliyatta düzeltilebilir mi?

Evet. Karın germe ameliyatında göbek fıtığı sorunu ortadan kaldırılabilir.

Ameliyattan sonra ne zaman spor yapabilirim?

Yaklaşık 2 ay sonrasında aktif spor yapabilirsiniz.

Ameliyat aç karnına mı yapılır?

Ameliyattan 10 saat önce yiyecek ve içecek tüketmemelisiniz.

Bilgilerinizi bırakın

biz sizi arayalım.

[]
1Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
WhatsApp chat