Kepçe Kulak Estetiği

 

Kepçe kulak ya da yelken kulak olarak tanımlanan sorun, kulağın başla normalden fazla açı yapması ya da kulağın üst kısmındaki kıvrımda ve diğer yapılarda eksiklik olmasıdır.

Kulakları büyük olanlar için toplumda kepçe kulak tabiri kullanılır. Fakat bu hatalı bir yaklaşımdır. Kepçe kulak denilen sorunda kulağın büyük olması problem değildir. Bu farklı bir kulak deformasyonudur. Her iki sorunda uygulanan ameliyat bile farklıdır.

Kepçe Kulaktan Kurtulun

Kepçe kulak estetiği kapsamında yapılan operasyon, çocukluk döneminde en fazla uygulanan estetik ameliyattır. Çünkü kulak gelişiminin büyük bir kısmı çocuklar okula başlamadan önce tamamlanmış olur. Kulak büyüklüğü insanlarda 7 yaşından itibaren yetişkinlikteki boyutlarına ulaşır. Bu dönemde yapılan ameliyat kulak gelişimini olumsuz etkilemez. Ayrıca bu yaşlarda kişilerin fiziksel özellikleri daha ön planda olur ve başkaları tarafından fiziksel sorunlar kişiye dikte edilir. Kepçe kulak deformasyonu bulunan çocuklarda bundan olumsuz etkilenebilir, ruhsal sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle kepçe kulak estetiği, bu yaşlardan başlayarak her zaman yapılabilir.

Normalde kulak kepçesi ile kafa arasındaki açının 30 dereceyi geçmemesi gerekir. Ancak kepçe kulak deformasyonunda bu açı çoğu zaman 40 derecenin üzerinde olmaktadır. Bu sorunu yaşayan bireylerin hepsine otoplasti adı verilen kepçe kulak ameliyatı yapılabilir. Böylece doğal görünümde bir kulak kepçesi oluşturulmuş olur. Ameliyatın ardından bir haftada kişinin kulak kepçesi normal haline döner.

Kepçe kulak görünümü nasıl oluşur?

Kepçe kulak görünümü bebeğin anne karnında gelişimi sırasında başlar. Bu kulak deformitesi doğuştan gelen bir sorundur. Uzmanlar bunun genetik faktörler yüzünden oluştuğunu belirtir.

Kepçe kulak ameliyatında amaç nedir?

Kepçe kulak ameliyatında amaç kulak kepçesinin başla yaptığı açının normal konumuna yani 35-40 derecelik bir açıya gelmesini sağlamaktır. Bu sayede kepçe kulak deformitesi düzeltilmiş olur.

Kepçe kulak ameliyatında acı verir mi?

Kepçe kulak ameliyatı normalde lokal anestezi ile yapılabilir. Ancak çocuklarda genel anestezi tercih edilir. Bunun nedeni çocuğun rahat olması ve doktorun rahat çalışması içindir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası nasıl geçer?

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında kulaklara yerleştirilen bandajların 1-2 gün çıkarılmaması gerekir. Hastaların taburcu olması herhangi bir sorun olmazsa, aynı günde gerçekleşir. Kulaklarda oluşan kızarıklık ve şişliğin etkisi 1-2 hafta içinde geçer. Bir ay içinde kulakların yeni hali sorunsuz olarak gözlenebilir.

Ameliyattan sonra kulak eski halini alır mı?

Ameliyattan sonra kepçe kulak deformitesi kalıcı olarak düzelir. Kulakların eski haline dönme riski çok düşüktür. Kulakların eski haline dönmesi için kıkırdaklara yapılan dikişlerin açılması gerekir. Ameliyatı yapan cerrahın deneyimli olması bu risk oranını da ortadan kaldıracaktır.

Ameliyat dışında iple kepçe kulak tedavi edilebilir mi?

Kepçe kulak tedavisi ameliyat dışında iple yapılabilir. Bu tedavi yöntemi yetişkinlerde daha fazla kullanılır. Ameliyat olmayı istemeyenlerde ameliyatsız iple kepçe kulak estetiği yapılabilir.

Çocuklarda kepçe kulak düzeltilir mi?

Çocuklarda kepçe kulak deformitesinin düzeltilmesi için 5-6 yaşlarına kadar beklenmelidir. Bunun sebebi kulak gelişiminin bu yaşlara kadar çoğunun tamamlanmış olmasındandır. Kepme kulak ameliyatı bu yaşlardan itibaren yapılabilir.

Kepçe kulak estetiği riskli bir ameliyat mı?

Kepçe kulak estetiği kapsamında uygulanan ameliyatın hedefi kulak şeklinin değiştirmektir. Kulak kıkırdağına kulak kepçesi arkasından açılan kesiden ulaşılarak kalıcı dikişlerle şekillendirilir. Kalıcı olan bu uygulamada dikişler nadiren 2-3 mm kadar açılabilir. Bunun düzeltmesi de küçük bir operasyonla yapılabilir. Bu ameliyatın riski oldukça düşüktür. Fakat her cerrahi girişim gibi, kepçe kulak estetiği sırasında bazı komplikasyonlar olabilir. Enfeksiyon, bölgede kan birikimi, kanama gibi risklere karşı gereken önlemler alınmalıdır. Ayrıca kulaklarda oluşabilecek asimetri sorunu da yaşanabilir. Bu sayede ameliyat yüzünden olmayabilir.

Bazen daha önceden de kulaklarda asimetri olabilir. Bunun ameliyatta düzeltilmesi zordur. Ancak önceden bu sorun yoksa ameliyatın ardından da asimetri oluşabilir. Kepçe kulak estetiği sonrasında kulakların başla çok yakın hale gelmesi de söz konusu olabilir.

Kepçe kulak büyük olur mu?

Kepçe kulak deformitesi genellikle genetik etkenler yüzünden oluşur. Bundan kurtulmak için, kepçe kulak estetiği denilen cerrahi girişime ihtiyaç vardır. Kulak kıvrımları doğuştan olmayabilir, bu bazen bir kulakta, bazen de iki kulakta birden olabilir. Kulak baştan normalden geniş açıyla ayrılabilir. Bu durum dışarıdan bariz bir şekilde görülür. Ancak kepçe kulak sorunu olan kişilerin kulaklarının büyülüğü, normal kulakları olan kişilerin kulaklarından farklı değildir. Kulaklar aynı büyüklükte olur, sadece göz aldanması büyük gibi görünür.


Kepçe kulak estetiği sonrasında kulak şekli ne zaman belli olur?

Ameliyatın ardından hastaya yapılan ilk pansumanda kulaklarda bulunan kepçelik sorununun giderildiği hemen belli olur. Ancak bu dönemde kulaklarda ödem ve morluk olması yüzünden görünüm istendiği gibi olmayabilir. Bu sorunlar herkeste farklı şekilde etkili olabilir. Bunda kepçe kulak ameliyatında kullanılan tekniğinde rolü vardır. Buna rağmen kepçe kulak estetiği sonrasında hastalarda hızlı bir iyileşme süreci yaşanır.

Kulaklardaki etkiler her gün hızla azalır, kulaklardaki hassasiyet ve uyuşukluk etkisini yitirir. İlk hafta boyunca iyileşme bariz belli olur. Bu nedenle kulakların hali gözle görülür şekilde ortaya çıkar. Ameliyatın bütün etkilerinin geçmesi ise, 1-2 ayı bulabilir.

Sık Sorulan Sorular

Kepçe kulak kimlerde görünür?

Kepçe kulak deformitesi toplumda % 5 oranında görülen bir sorundur. Genetik yatkınlık bunda etkili olmaktadır. Anne karnında oluşan bu deformite, genellikle ailesinde kepçe kulak öyküsü bulunan kişilerde ortaya çıkabilir. Nadiren büyük bir kaza geçirmiş kişilerde kepçe kulak sorunu yaşanabilir.

Kepçe kulak ameliyatsız düzeltilir mi?

Kepçe kulak ameliyatsız olarak düzeltilebilir. İple kepçe kulak estetiği denilen yöntemle ameliyat olmayı istemeyen kişilerde kepçe kulak sorunu çözümlenebilir. Kulak kıkırdakları açılan deliklerden geçirilen iple başa yakın bir pozisyona getirilir.

Kepçe kulak ameliyatı öncesi neler yapılmalıdır?

Kepçe kulak ameliyatı öncesinde hastanın kulakları muayene edilerek, doktor tarafından kepçe kulak derecesi belirlenmelidir. Şekil bozukluğunun nasıl düzeltileceği belirlenmelidir. Kulaklardaki şekil bozukluğunun düzeltilmesi için uygun ameliyat planı yapılmalıdır.

Kepçe kulak ameliyatı kalıcı tedavi midir?

Kepçe kulak ameliyatı kulaklardaki bu deformitenin düzeltilmesi için kalıcı bir tedavi yöntemidir. Nadiren kulaklar eski haline dönebilir. Bu durum kulak kıkırdaklarına yapılan dikişlerin açılmasından kaynaklanır. Ancak ufak bir operasyonla kulaklarda yeniden düzeltme yapılabilir.

Kepçe kulak ameliyatında iz kalır mı?

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında görünürde bir iz kalmaz. Çünkü ameliyat sırasında yapılan kesi kulak kepçesinin arka kısmında kalır. Kesi yeri kendiliğinden eriyen dikişlerle kapatılır ve zamanla daha belirsiz bir hale gelir.

Kepçe kulak ameliyatından sonra nelere dikkat etmeliyim?

Kepçe kulak ameliyatından sonra hastaların bir süre tenisçi bandı ya da saç bandı takmaları önerilir. Bu ameliyat estetik uygulamalar arasında hızlı bir iyileşme süreci olan bir operasyondur. Kulaklardaki şişlik ve kızarıklık gibi etkilerin iyileşmesi 1-2 haftada gerçekleşir. İyileşme sürecinde kulağın çekilmesi, katlanması gibi eylemlerin yapılmaması da gerekir.

Kepçe kulak ameliyatı süresi ne kadardır?

Kepçe kulak ameliyatı iki kulağa birden yapılırsa, ameliyatın süresi 1 saat kadar olur. Kepçe kulak deformitesi tek kulakta bile olsa, kulakların simetrisi için operasyon iki kulağa birden yapılabilir. Ameliyatın süresi kepçe kulak deformitesinin derecesine göre de değişebilir.

Kepçe kulak ameliyatı ağrılı mıdır? Ameliyat sonrasında ağrı olur mu?

Kepçe kulak ameliyatı sırasında hastalara lokal anestezi ya da genel anestezi uygulandığı için herhangi bir ağrı hissedilmez. Ameliyatın ardından da sızı tarzında bir his ortaya çıkabilir. Bunlarda basit ağrı kesici ilaçlarla giderilebilir. Bu sızı tarzındaki ağrı genellikle işlem yapılan bölgeye temas edildiği zaman hissedilir.

Kulaklarım kepçe mi değil mi nasıl anlarım?

Kulakların kepçe olup olmadığını anlamak kolaydır. Kulak kepçesi normalden daha önde duruyorsa, öne doğru bir kıvrıklık bulunuyorsa, kulaklarınızın kepçe olduğunu anlayabilirsiniz. Bu kulak deformitesinde kulak kepçesinde olan Y biçimindeki kıvrım yetersiz gelişmiş olur ya da hiç gelişemez.

Kepçe kulak ameliyatı estetik bir operasyon olarak mı yapılır?

Bu ameliyatın hedefi belirgin derecede öne doğru olan kulak kepçesinin doğal konumuna getirilmesidir. Kulaklarda doğuştan gelen bir şekil bozukluğu olduğu için, gelişme çağında çocuklarda sorun haline gelebilir. Çocukların sosyal yaşamdan uzaklaşmasına, akranları arasında alay konusu olmalarına yol açabilir. Bu yüzden kepçe kulak ameliyatı estetik operasyon olarak algılanmamalıdır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında kulaklar nasıl korunmalıdır?

Ameliyatın ardında kulakların öne doğru kıvrılmaması, katlanmaması ya da kulakların çekilmemesi gerekir. Bu eylemler kulak kıkırdaklarına yapılan dikişlerin açılmasına, emeklerin boşa gitmesine yol açar. Bu yüzden kulaklar bir süre itinalı bir şekilde korunmalı, önerildiği gibi saç bandı takılmalıdır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında bant takılır mı?

Ameliyatın ardından kulaklara konulan bandajların çıkarılmasından sonra doktorların önerisi saç bandı ya da tenisçi bandı yakılmasıdır. Bandın çok sıkı ya da gevşek olmaması da gerekir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında kulaklar yeni halini ne zaman alır?

Ameliyattan sonra kulaklardaki ödemin geçmesi iki haftayı bulur. Kulakların düzeltilmiş halini görebilmek için 1-2 ay beklenmelidir. Fakat bu süreçte hastaları rahatsız eden kepçe kulak görünümü de olmaz. Görünürde de iz kalmadığı için, iyileşme süreci rahat geçer.

Kepçe kulak ameliyatı işitme duyusuna zarar verir mi?

Burun estetiği sonrasında hemen gözlük takılamaz. Henüz burunda yapılan değişimler taze olduğu için, gözlük takmak sakıncalıdır. Bunun yerine lens tercih edilmelidir. Gözlük kullanımı doktorun uygun görmesiyle en erken 6 aylık süreçte gerçekleşebilir.

Kepçe kulak genetik mi?

Kepçe kulak deformitesi anne karnında oluşan bir şekil bozukluğudur. Ailede kepçe kulak deformitesi bulunuyorsa, bunun ileri kuşaklarda çıkma riski yüksektir. Kepçe kulak bazen bir kulağı, bazen de iki kulağı birden etkileyebilir.

Doğumda vakum kullanılması, bebeğin kulağın üzerine yatırılması kepçe kulak deformitesine neden olur mu?

Kepçe kulak deformitesinin nedeni genetiktir. Halk arasında bunun bebeğin aynı kulağın üzerine yatırılmasından ya da doğumda vakum kullanılmasından olduğu inancı yanlıştır. Bu şekil bozukluğunun sonradan oluşması için, bir kaza geçirme gibi ciddi etkenler olmalıdır.

Bilgilerinizi bırakın

biz sizi arayalım.

[]
1Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
WhatsApp chat