Meme Büyütme Ameliyatı

 

Kadın fiziğinde önemli bir görsellik oluşturan ve erojen bir organ olan meme, kadının görsel güzelliğini yansıtmasına yardımcı olur. Meme emzirmek ve kadınlığı simgeleme işlevlerinin yanı sıra kadında güzelliğin tanımlanmasında yardımcı bir unsurdur.

Bu nedenle memelerinden memnun olmayan, onları güzel bulmayan kadınlarda özgüven eksikliği ortaya çıkabilir. Meme büyütme ameliyatı bu sorunun çözümlenmesinde kalıcı yöntemlerden birisidir.

Ne zaman meme büyütme ameliyatı yapılır?

Küçük memeleri olduğunu düşünen kadınlar için, vücut hatlarının orantısız görünümünü, özellikle kalça ve göğüs orantısının düzeltilmesi için meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Hamilelik sonrası meme hacmindeki kayıpların giderilmesi içinde bu ameliyat yapılabilir. Eğer memelerde sarkmada olduysa, bu ameliyatla birlikte meme dikleştirme ameliyatı da yapılabilir.

Kadınların çoğunda iki meme arasında asimetrik bir sorun vardır. Memeler arasında simetrinin sağlanması içinde meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Doğuştan memenin olmaması, meme kanseri gibi rahatsızlıklar sonrası memenin yeniden oluşturulması içinde bu ameliyat yapılabilir.

Daha önceden meme dokusuna yerleştirilmiş olan meme protezlerinin eskime ya da özelliğini kaybetme gibi durumlarda değiştirilmesi gerekebilir. Bazen de meme protezleri sorun yarattığı için değiştirilmesi gerekebilir. Bu durumlarda da meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Meme büyütme estetiğinde hangi kesi daha az iz bırakır?

Meme başı kenarına uygulanan kesi daha az iz bırakır. Ancak iz zamanla cilt rengini alarak daha belirsiz bir görünüm kazanır.

İstenen her büyüklükte protez kullanılabilir mi?

Vücut ile orantılı bir meme büyütme estetiğinin yapılması ve ideal büyüklükte protez kullanılması önerilir. Çok büyük protezler ileride sırt ağrısı gibi sorunlara neden olabilir.

Meme rekonstrüksüyonu nedir?

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan deformelerin giderilmesi amacıyla yapılan meme onarımı ameliyatıdır.

Meme büyütme estetiği zamanla sarkma meydana getirir mi?

Meme büyütme estetiğinde kullanılan protezler son derece hafiftir. Silikon protezden kaynaklanan bir sarkma meydana gelmez. Ancak cildin doğal süreçte yaşlanmasıyla beraber memede sarkmalar meydana gelebilir.

Meme büyütme sadece silikon protezle mi yapılır?

Hayır, yağ enjeksiyonu ile de meme büyütme işlemi gerçekleştirilebilir.

Meme büyütme estetiği sonrasında ne zaman işe gidilebilir?

Hasta ameliyattan bir hafta sonra işe gidebilir. Ancak fiziksel kuvvet gerektiren, ağır işlerde çalışanların işe gitmesi için 4 haftalık bir sürecin geçmesi gerekir.

Meme büyütme estetiği sonrasında ne zaman duş alınabilir?

Hekim tarafından aksi yönde bir uyarı yapılmaması halinde ameliyattan 3 gün sonra duş alınabilir.

Meme büyütme estetiği kaç yaşında yapılabilir?

17 yaşına kadar meme gelişimini devam ettirdiği için bu yaşa dek meme büyütme estetiği önerilmez. 17 yaşından sonra istenen her yaşta meme büyütme estetiği yapılabilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında mamografi çektirilebilir mi?

2000 yılından sonra geliştirilen cihazlar sayesinde silikon protez mevcut olan kişiler de mamografi çektirebilir.

Göğüs büyütme nasıl yapılır?

 

Göğüs büyütme göğüs dokusuna silikon protezlerin yerleştirilmesiyle ya da yağ enjeksiyonu yapılarak, küçük göğüslerin istenen boyda büyütülmesini sağlayan bir işlemdir. Bunun için yapılan ameliyatta aynı isimle adlandırılır.

Güzellik her kadının sahip olmak istediği bir kavramdır. Ayrıca her kadın güzel göğüsleri olsun ister. Ancak bazı hallerde doğuştan tek taraflı ya da iki taraflı memelerde gelişme kusuru olabilir, kilo alıp verme sonrasında meme dokusunda hacim kaybı olabilir. Bu gibi durumlarda, göğüslerde daha dolgun, diri, estetik görünen bir görüntü elde etmek için göğüs büyütme ameliyatı yapılabilir. Her kadının güzel görünen göğüslere sahip olma hakkı vardır. Bunun da göğüs estetiği ile sağlanması mümkündür.

Meme büyütme ameliyatı için kullanılan protezler güvenli mi?

 

FDA klinik çalışmalarına göre silikon içerikli meme protezlerinin kansere ya da başka bir hastalığa neden olmadığı kesin olarak belirlenmiştir. Bu nedenle 17 Kasım 2006 tarihinden itibaren silikonlu protezlerin estetik girişimlerde kullanımı serbest bırakılmıştır. Bu durum meme büyütme yaptırmayı isteyenler içinde önemli bir güven kaynağıdır.

Meme dokusunda meme protezi bulunan kadınlarda mamografiye gerek kalmadan, manyetik rezonans ve meme ultrasonografisi ile meme dokusu incelenerek, her türlü lezyon tespiti yapılabilmektedir. Meme protezi kullanımı yaygınlaştıkça radyoloji merkezleri de silikonlu memeler için mamografi tetkiki yapmaya başlamıştır.

Meme büyütme orantılı vücut hatları için yapılabilir

 

Kadınlarda güzellik kavramı her çağda farklılık göstermiştir. Tarihteki eski resimlere, heykellere bakıldığında, kadının tombul olarak tasvir edildiği görülebilir. Bu dönemlerde zayıf sıska kadın estetik ve güzel kabul edilmezdi. Günümüzde gençlerin olmak istediği sıfır beden, o dönemde kabul edilebilir değildi.

Artık kadınlarda güzellik kavramı farklı bir yöne taşınmıştır. Kadınlar orantılı vücut hatlarına sahip olmayı istiyorlar. Yapı itibarıyla kadınlarda kalçalar daha geniş oluyor. Dolayısıyla göğüs, omuz ve kalça orantısı çok önemseniyor. Bir kadın aynada kendine bakınca güzel olduğunu hissetmeyi ister. Bu kadının en doğal hakkıdır. Bu konuda meme büyütme ameliyatı kadının önemli bir destekçisidir. Kalça, omuz ve göğüs orantısının düzeltilmesini sağlar. Dışarıdan bakıldığında adeta ince belli bardak gibi görünüm uygun meme protezleri ile sağlanabilir. İşte bu yüzden kadınlar meme büyütme ameliyatına çok rağbet ediyor.

Meme büyütme ameliyatı kişinin kendi isteği ile yapılan bir operasyondur. Aslında sağlık için yapılması zorunlu değildir. Fakat sağlık kavramı sadece fiziki olarak değil, ruhsal ve sosyal açıdan da kişinin kendini iyi hissetmesine neden olur. Memeleri küçük olduğu için bunu sorun haline getiren bir kadının sağlıklı olduğu da düşünülemez. Bu yüzden Bio Esthetiques uzmanları meme büyütme ameliyatının sağlık için zorunlu olduğunu benimsemiştir. Sağlıklı olmak fiziki ve ruhsal olarak kendini iyi hissetmektir.

Meme protezi nereden yerleştirilir?

 

Meme büyütme ameliyatında protezin yerleştirilebileceği 4 farklı bölge bulunmaktadır. Meme başı etrafı, koltuk altı, göbek ve meme altı kesilerinden protezler yerleştirilebilir. Bu kesi yerlerinin birbirine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Meme başı çevresinden kesi yapılışa, buradaki kahverengi areolanın çevresindeki iz iyileşse de, ameliyat tekniğinde süt kanallarının kesilmesi gibi bir sorun vardır.

Meme altı kesisinden protez yerleştirildiği zaman, süt kanalları bundan etkilenmez. Aynı zamanda yara izi meme altında kaldığı içinde görünürde iz olmaz. Ayrıca meme ve göğüs duvarında herhangi bir sorun olursa, girişim esnasında bunlarda düzeltilebilir.

Koltuk altından yapılan keside memede bir iz olmaz. Çünkü girişim koltuk altından yapılır. Bu bölgeden ve göbekten yapılan girişimlerde protezler endoskopik olarak yerleştirilir. Geriye kalan yara izleri ilk aşamada hafif kızarık şekilde olsa da, zamanla solar ve belirsiz bir hale gelir. Meme protezleri hazırlanan ceplere kolaylıkla yerleştirilebilir.

Sık Sorulan Sorular

Meme büyütme estetiğinde dren kullanılır mı?

Çok nadir durumlarda, hakimin gerekli görmesi halinde dren kullanılabilir.

Meme büyütme estetiği sonrasında korse süyen kullanılmalı mı?

Ameliyattan sonra yaklaşık 10 gün boyunca korse sütyen kullanılması önerilir. Bu süre sonunda hasta dilediği sütyeni tercih edebilmektedir.

Meme estetiğinde implant tercihi nasıl yapılır?

Hastanın vücut anatomisi, meme yapısı ve istenen meme büyüklüğüne balı olarak hekim tarafından ideal implant ölçüsü ve şekli belirlenir.

Meme büyütme estetiği sonrasında koşu yapılabilir mi?

Ameliyatın ardından yaklaşık 4 haftalık bir süreçte koşu ya da ağır egzersizler yapılması önerilmez. Ancak bu süreçte kısa yürüyüşler yapılabilir.

Emzirme döneminden hemen sonra meme büyütme estetiği yapılabilir mi?

Doğum sonrası emzirme ile birlikte meme dokusunda değişimler meydana gelebilir. Memenin yeniden toparlanarak doğal formunda kavuşması 6 ila 9 aylık bir süreci gerektirir. Bu süreç sonunda meme büyütme estetiği yapılabilir.

Meme büyütme estetiği sonrası ödem olur mu?

Her cerrahi müdahale sonrasında, uygulama yapılan bölgede hafif ödem oluşabilir. Göğüs büyütme estetiği sonrasında da hafif ödem oluşabilir. Ancak birkaç gün içerisinde ödem görünümü yok olacaktır.

Meme büyütmede kullanılan protez süt kanallarını etkiler mi?

Kullanılan silikon protezler süt kanallarını asla etkilemez.

Dampla implant nedir?

Üst bölümü alt kısmına göre daha az dolgun olan implant tipidir.

Yuvarlak implant nedir?

Her tarafı eşit dolgunlukta olan implant tipidir.

Göğüs silikonu nasıl anlaşılır?

Göğsün silikonlu olup olmadığı kolay anlaşılacak bir durum değildir. Günümüzde üretilen silikonlar meme dokusu kıvamına ok yakındır. Bu yüzden silikonlu memenin temasla anlaşılması çok zordur. Meme büyütme ameliyatı sırasında hastaların çoğu memelerinin doğal boyutlarında olmasını istediği içinde, gözle de memenin silikon olduğu belli olmaz. Ancak büyük silikon talebi olursa, özellikle bikinili olunduğu zaman göğüs silikonu belli olabilir.

Elle temasta silikon protez hissedilir mi, basınç protezi patlatır mı, şeklini değiştirir mi?

Günümüzde üretilen silikon protezlerin göğüslere uygun boyda yerleştirilmiş olması halinde temasla hissedilmesi söz konusu değildir. Bu silikon protezlerde silikon kıvamı yumuşak olur. Birde kas altına yerleştirilirse, hissedilmesi olanaksız gibidir. Silikon protezlerin patlaması ise, şiddetli trafik kazası, bıçaklanma gibi eylemlerde sorun olabilir.

Göğüs büyütme estetiği sonrası göğüs simetrisi bozulur mu?

Ameliyattan sonra göğüslerde simetrik görünüm asla bozulmaz. Ayrıca asimetrik görünüm dahi meme büyütme ameliyatı ile düzeltilebilmektedir.

Meme büyütme estetiği kol ağrısına neden olur mu?

Meme büyütme ameliyatından sonra her iki kolda hafif ağrı hissi oluşabilir. Ancak ağrı kesici ilaç kullanımı ile bu durum kontrol altına alınmaktadır. Ağrı zamanla ortadan kalkar.

Meme büyütme estetiği fiyatı nedir?

Ameliyatta kullanılacak implantın tipi, şekli gibi pek çok etmen meme büyütme estetiği fiyatını etkilemektedir. Kliniğimizden randevu alarak muayene olabilir ve sonrasında net bir fiyat talebinde bulunabilirsiniz.

Meme büyütme estetiği sonrasında ilaç kullanmak gerekir mi?

Ameliyat sonrasında oluşabilecek hafif ağrılar nedeniyle ağrı kesici ilaç kullanımı gerekebilir. Hekim tarafından önerilen kremlerin mutlaka kullanılması gerekir. Bunun dışında başka bir ilaç kullanımı gerekmez.

Meme büyütme estetiği sonrasında istirahat süresi nedir?

Ameliyattan sonra 2 gün istirahat edilmesi gerekir.

Meme büyütme estetiğinde ne kadar kesi uygulanır?

Yaklaşık olarak 4 cm’lik bir kesi uygulaması yapılabilir. Kullanılarak implant ve göğüs şekli gibi hususlar kaç cm kesi uygulanacağında belirleyici olabilmektedir.

Meme büyütme estetiği kaç saat sürüyor?

Yaklaşık olarak 1 ila 1,5 saat içerisinde ameliyat tamamlanır.

Estetik ameliyat öncesinde aç olmak gerekiyor mu?

Ameliyat öncesinde yemek yememelisiniz. Hekim tarafından ameliyattan kaç saat önce yemek yemeyi kesmeniz gerektiği size bildirilecektir.

Meme protezi büyüklüğü nasıl belirlenir?

Meme protezinin büyüklüğü ameliyattan önce hastanın omuz genişliği, boyu, göğüslerdeki sarma oranı, göğüs kafesi genişliği ile hastanın isteği doğrultusunda belirlenir. Meme büyütme ameliyatı yapılırken, farklı büyüklüklerdeki protezlere bakılarak, en doğru olana karar verilir. Bu kriterlerin içinde en önemli olanı ise, hastanın isteğidir. Çünkü meme büyütme hastanın isteği ile yapılan estetik bir operasyondur.

Meme estetiği ameliyatı sonrası iyileşme

Silikon ameliyatları genellikle 1 saat içinde tamamlanır. Hastalar aynı günde ya da bir gün sonra hastaneden taburcu edilebilir. Hastalar ameliyattan sonraki 2 günü dinlenerek geçirmelidir. Bu esnada ağrı fazla hissedilmez. Sadece memelerde dolgunluk hissi hakim olabilir. Bu şişliğin azalması 3 günden itibaren bariz bir şekilde hissedilir. Meme estetiği sonrası ödem beklenen bir durumdur. Bu nedenle telaşa gerek yoktur. Hissedilen ağrı kol arkasına yerleştirilen protezlerde kol hareketleriyle artar. Ancak ilk günlerden sonra etkisini yitirir. Kolların ve bedenin hareketleri 3 günden itibaren rahatlar. Ameliyattan sonraki gün yerleştirilen silikonun üzerine ten renginde bir bant yerleştirilir. Bunun dışında pansuman olmaz. Hastalar bandın üzerine sporcu sutyeni giyer. Bant çıkarılmadan 3 günde banyo yapılmasında sakınca olmaz. Bantı operasyonu yapan Bio Esthetiques uzman doktoru 14 günde çıkarır. Bundan sonra iz tedavisine devam edilir. Sporcu sutyeni bir ay süreyle giyilerek, memenin şekillenmesine destek olunur.

Meme büyütme için kullanılan protezleri ömrü ne kadar?

Üretici firmalar meme protezleri için yaşam boyu kullanım süresi vermektedir. Fakat bazı hallerde protezlerin değiştirilmesi gerekebilir. Teorikte protezin ömrü insan ömrüne kıyasla daha uzun kabul edilse de, dış etkenler protezin değiştirilmesini gerektirebilir. Özellikle yaşlanmayla birlikte dokularda gevşeme olması, sarkma sorunu yaşanması halinde protezin değiştirilmesi gerekebilir. Bazen de protez ceplerinin düzeltilmesi ya da kapsül kontraktürü nedeniyle protez değişimi yapılabilir.

Memede his kaybı olur mu?

Meme büyütme sonrasında his kaybı olmaz. Bu risk az da olsa meme küçültme ameliyatında olur. Meme büyütmede meme başında kesi yapılmadığı için, his kaybı da olmaz. Silikon protezler meme başından yerleştirilirse, çok az his kaybı oluşabilir. Bu nedenle İsveç Klinik olarak cerrahlarımız meme büyütme ameliyatını meme başından yapmayı pek tercih etmez.

Bilgilerinizi bırakın

biz sizi arayalım.

[]
1Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
WhatsApp chat