Yüz PRP

 

PRP son yıllarda yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Trombosit kanda pıhtılaşmayı sağlayan temel hücrelerden biridir. Pıhtılaşmanın yanı sıra onarım ve iyileşme sürecinde de önemli katkıları olur. Hasar gören dokularda onarımın sağlanması için gerekli büyüme faktörlerinin barındıran trombositler, bu hasarlı dokuda toplanarak, hızlı bir şekilde onarımın başlamasını sağlar. Yüz PRP tedavisi ise, bu hasarlı dokuda toplanacak olan trombosit sayısını arttırmayı hedefler.

PRP uygulamasında elde edilen trombosit yani plateletler kanda bulunanlardan yaklaşık 2-4 kat daha fazladır. İçeriğinde yoğun şekilde trombosit bulundurur. Bu sayede hasar gören dokunun onarımı hem hızlı bir şekilde başlar, hem de onarım daha sağlıklı olur.

Yüz PRP ile cilt yenilenmesi nasıl olur?

Kişinin yaşlanması ile beraber cildinde farklı fiziksel değişimler meydana gelir. Bu etkiler cildin travmaya, darbeye maruz kalması gibi olumsuz etkiler yaratır. Bu durumda uygulanan tedavilerde bunları iyileştirmeye yöneliktir. Cilt yaralanması ve cilt gençleştirme için kullanılan tedavi yöntemleri birbirine çok benzer. Ciltteki hafif hasarlarda kullanılan peeling ve lazer uygulamaları ciltteki büyüme faktörlerinin tetiklenmesini sağlar. Kozmetik ürünlerde cildin yeniden yapılanmasını sağlayacak etkiler yapar. Büyüme faktörlerini tetikleyerek cildin iyileşmesine yardımcı olurlar. Cilt hasarının en etkili şekilde giderilmesi, cilt yapısında gizlidir. PRP uygulaması da cildin kendi bünyesinde onarımını sağlar.

Yüz PRP nasıl uygulanır?
Yüz PRP uygulaması dolgu enjeksiyonu şeklinde ya da mezoterapi şeklinde uygulanabilir. Bazı hallerde krem ya da maske şeklinde hazırlanarak cilde tatbik edilebilir.

Yüz PRP nedir?

Yüz PRP giderek yaygınlaşan cilt onarımında mükemmel sonuçlar alınmasına yardımcı bir tedavi yöntemidir. Cilt yenilenmesini hızlandırıcı bir etki yapar. Kandaki trombosit oranından 2-4 kat fazla trombosit içerdiğinden, cilt onarımı daha kolay olur.

Yüz PRP tedavisi nasıl etki eder?

Yüz PRP tedavisi ciltteki hasarlı dokuda onarımın daha hızlı olması için, burada toplanacak trombosit sayısını arttırır. Trombosit kandaki pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerdir. Doku onarımında büyüme faktörlerini içerdikleri için, onarımın daha çabuk yapılmasını sağlar.

Yüz PRP hangi cilt sorunlarına iyi gelir?

Yüz PRP yaşın ilerlemesiyle ciltte meydana gelen fiziksel değişimler için, akne ve sivilce izleri için, darbe ve travma kaynaklı cilt yaralanmaları için rahatlıkla kullanılabilir. Ciltteki kırışıklıkların tedavisinde, yaşlılık etkilerinin geciktirilmesinde PRP tedavisi olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

Yüz PRP tedavisi cilt yenilenmesinde tek başına yeterli olur mu?

Bu tedavi tek başına kullanıldığı zamanda cilt onarımında başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Ancak lazer, peeling gibi uygulamaların ardından yapıldığı zaman daha olumlu sonuçlar alınmasını sağlar.

Yüz PRP tedavisinde doku hasarı nasıl onarılır?

Ciltteki doku hasarı PRP uygulaması sonucunda büyüme faktörlerinin tetiklenmesiyle onarılır. Bu tedavi yönteminde onarım cildin kendi içinde gerçekleşir. Onarım vücudun kendi mekanizmasının hızlandırılması sonucunda yapılır. Dışarıdan herhangi bir onarıcı madde bu tedavide yer almaz.

Yüz PRP uygulamasında ne kullanılır?

Bu tedavi yönteminde hastanın kendi kanı kullanılmaktadır. Çok az alınan kanın özel işlemlere tabi tutulmasının ardından, trombositten zengin olan içerik elde edilir. İşte bu içerik cilt altına enjekte edilerek, tedavi tamamlanır.

Yüz PRP uygulaması nasıl uygulanır?

Cilt hasarı için yapılan bu tedavi mezoterapi ya da dolgu enjeksiyonu olarak, bazı hallerde maske şeklinde ya da krem olarak cilde tatbik edilerek uygulanabilir.

Yüz PRP tedavisi herkese yapılabilir mi?

Bu tedavinin uygulanabilmesi için kişilerin sağlıklı olması temel gerekliliktir. Kandaki trombosit hücre sayısı normalin altında olan kişiler, kanser hastaları bu tedavinin uygulanamayacağı kişilerdir.

Yüz PRP tedavisi kaç seansta tamamlanır, seanslar ne kadar sürer?

Yüz PRP tedavisi kişinin cilt dokusundaki hasara bağlı olarak, ayrıca yaşına bağlı olarak seanslar halinde uygulanır. Tedavide belli bir seans sayısı olmaz. Cilt dokusu daha ilk seansla birlikte yenilenmeye başlar. Seanslar yapıldıkça etkisi bariz şekilde ortaya çıkar. Yaşla birlikte kırışıklıkların artacağı dikkate alınarak, PRP tedavisi yılda bir yenilenirse yaşlanma etkileri azaltılır.

Yüz PRP ile cilt yenilenme süreci

 

Öncelikle kişinin kendinden alınan az miktarda kan santrifüj ve filtreleme işlemine tabi tutularak, trombosit bakımından zengin olan kısmının ayrıştırma işlemi yapılır. Elde edilen bu içerik tedavi edilecek cilt alanına enjekte edilir. Bu enjeksiyonla birlikte hasarlı bölgede daha fazla miktarda büyüme faktörü açığa çıkar. Bu etkiyle de yara iyileşmesi, akne, sivilce izleri, kırışıklıklar daha hızlı iyileşerek, cilt yenilenmesi sağlanır.

Yüz PRP tedavisi herkese uygun mudur?
Bu tedavi normal sağlıklı kişilere yapılabilir. Ancak kandaki trombosit sayısı az olan kişilere ve kanser hastası olanlara PRP tedavisi uygun değildir.

Yüz PRP tedavisi nelere etkilidir?

 

Yüzde estetik amaçlı uygulanan peeling ve lazer uygulamalarının ardından çilden yeniden hızlı bir şekilde yapılanmasının sağlanmasında PRP tedavisi oldukça etkilidir.

Uzun süre UV ışınlarına maruz kalma sonucunda ciltte oluşan kırışıklıkların düzeltilmesinde, ciltteki çöküklerin iyileştirilmesinde, cildin daha parlak ve esnek bir görünüme sahip olmasında etkilidir.

Ciltteki bütünlüğün bozulduğu çatlak, yara gibi oluşumlarında daha kısa sürede iyileşmesini sağlamada PRP tedavisinin etkisi büyüktür.

Sık Sorulan Sorular

Göz altına dolgu yapılabilir mi?

Işık dolgusu ile göz altında daha iyi bir görünüm elde edilir.

Yüz ve dudak dolgusunda enjeksiyon nereye yapılır?

Işık dolgusunda enjekte işlemi kemik üstüne yapılır. Diğer dolgu işlemlerinde deri altına enjeksiyon yapılır.

Dudak dolgusu için ne kadar dolgunlaştırıcı gerekir?

Genellikle 0.5 ml ila 2 ml arasında dolgunlaştırıcı kullanılır.

Doğumdan ne kadar süre sonra yüz dolgusu yaptırabilirim?

Emzirme dönemi sona erdikten hemen sonra yaptırabilirsiniz.

Yüz ve dudak dolgusunda sonuç ne zaman görülür?

Uygulama bittiğinde hemen sonucu görebilirsiniz.

Dolgu malzemesinin güvenilirliğinden nasıl emin olurum?

Dolgu maddesinde FDA onayı aranmalıdır. Kullandığımız dolgu malzemeleri FDA onaylıdır.

Yüz ve dudak dolgusu ne kadar sürer?

En fazla 30 dakika içerisinde işlem tamamlanır.

Yüz dolgusu ifadeyi donuklaştırır mı?

Hayır, yüz ifadesinde bir donuklaşmaya neden olmaz.

Yüz ve dudak dolgusunda ağrı çok olur mu?

Hiçbir şekilde ağrıya neden olan bir uygulama değildir.

Dudak dolgusu dudaklarda kırışmaya neden olur mu?

Hayır, aksine mevcut kırışıklıklarda düzelme meydana gelir.

Yüz dolgusu ile botoks birlikte uygulanır mı?

Yüz dolgusu farklı estetik müdahaleler ile kombine uygulanabilir.

Tüm yüze aynı seansta dolgu yapılabilir mi?

Hastanın talebi doğrultusunda yüzdeki pek çok noktaya dolgu yapılabilir. Ancak seans süresi bu durumda uzayacaktır.

Yüz ve dudak dolgusu cilt esnekliğini etkiler mi?

Cilt esnekliğinde bir değişime neden olmaz.

Yüz ve dudak dolgusu his kaybına neden olur mu?

Yüz ve dudak dolgusunda kullanılan materyal ve işlem nedeniyle his kaybı oluşmaz.

Bir defa dolgu yaptırınca sürekli tekrarlamak gerekli mi?

Asla böyle bir zorunluluk yoktur. Hastanın talebi doğrultusunda tekrarlanır. Bu kararı hasta verir.

Dolgunun kalıcılık süresi uzatılabilir mi?

Doğru beslenme ve düzenli hayatla birlikte sigara ve alkol kullanımının olmaması, dolgunun kalıcılık süresini uzatabilir.

Bilgilerinizi bırakın

biz sizi arayalım.

[]
1Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
WhatsApp chat