FUE Saç Ekimi

 

Saç ekimi sırasında özel teknikler kullanılmaktadır. Bu uygulama sırasında donör saha denilen saçlı bölgeden saç kökleri alınmakta, bunlar saçların seyrek olduğu ya da saçsız kalmış bölgeye transfer edilmektedir.

Günümüzde daha konforlu olduğu için FUT tekniğinden daha fazla FUE tekniği kullanılarak saç ekimi yapılmaktadır. Bu teknik hem kolay uygulanmakta, hem ihtiyaç duyulan saç kökleri daha fazla bölgeden alınabilmekte, hem de izsiz olarak tamamlanmaktadır.

FUE Saç Ekimi nasıl yapılır?

FUE saç ekimi sırasında saç kökleri mikro motorla silindirik uçlar yardımıyla tek tek toplanmaktadır. Greft olarak tanımlanan saç köklerinde ikili üçlü saç hücreleri olur. Bunlar yapılmadan lokal anestezi uygulandığı için, saç ekimi sırasında acı duyulmaz. Kişinin saçsız alanındaki gereksinime göre, aynı zamanda saçlı alanın durumuna göre, tek seans içinde 2000-5000 greft alınabilir. Bundan fazla saç köküne ihtiyaç duyulursa, ikinci bir seans yapılabilir. Saç köklerinin çıkarıldığı yerde beyaz noktacık şeklinde izler kalır. Ancak bunlarda bir süre sonra görünmeyecek kadar düzelir. Bu yüzden FUE saç ekimi izsiz yöntem olarak anılır.

Bu yöntemle saç ekimi yapıldığı ilk başlarda manuel punch kullanılmaktaydı. Bu nedenle seans süresince belirli sayıda greft alınabiliyordu. Fazla sayıda saç köküne ihtiyaç duyulduğu zamanda, saç ekimi uzun sürede tamamlanıyordu. Mikro motor kullanımıyla birlikte, saç kökleri daha hızlı toplanmaya başladı ve saç ekimi daha kısa sürede tamamlanmaya başladı. Aynı zamanda saç ekimi maliyeti de düşmeye başladı.

FUE nedir?

Fue tekniği sırasında kesi yapılarak donör sahadan doku çıkarılmasına gerek kalmadığı için, saç ekimi daha konforlu şekilde tamamlanır. Ayrıca bir seansta daha fazla saç kökü alınabilir.

Öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

Saç ekimi öncesine kişinin saç analizi özenle yapılmalıdır. İhtiyaç duyduğu saç kökü miktarı, saçlı alandaki saç kökleri titizlikle değerlendirilmelidir. Herkese özel bir saç analizi yapılması ve saç ekimine bu şekilde başlanması başarıyı olumlu yönde etkileyecektir.

İşlem ne kadar sürer?

Saç ekimi işlemi kişinin ihtiyacı olan saç kökü miktarına bağlı olarak, saç ekimine karar verilmesi, gereken analizlerin yapılması, saç ekiminde kullanılan tekniğe göre herkeste farklı sürelerde gerçekleşebilir. Normal olarak Fue tekniği ile yapılan seanslar 4-6 saat arasında sürer.

Ağrılı bir işlem midir?

Saç ekimi gelişen teknolojiyle ve kullanılan yöntemlerle ağrılı bir işlem olmaktan çıkmıştır. Hem saç köklerinin alındığı donör saha, hem de saç köklerinin nakil edildiği alanda lokal anesteziler kullanıldığı için, ayrıca kesi yapılmadığı için saç ekimi ağrılı bir işlem olmaktan çıkmıştır.

Lazer ile saç ekimi yapılabilir mi?

Günümüzde diğer medikal alanlarda olduğu gibi estetik alanında da lazer tedavileri kullanılmaya başlamıştır. Lazer ile saç ekimi yapılabilmektedir. Saç ekimi alanında yeni bir uygulama olan lazer saç köklerindeki aktif kök hücreleri uyararak, saçların gürleşmesine, yoğunluğunun artmasına yardımcı olur.

Bu işlem mevcut saçların kaybolmasına neden olur mu?

Saç ekimi uygulamasında mevcut saçlar kaybolmaz. Saç ekimi kişinin mevcut saçlarına herhangi bir zarar vermez. Sadece dökülme zamanı gelmiş olan saç köklerinde dökülme olabilir. Bu da yapılan işlemle alakalı değildir.

Ekilen saçlar nasıl çıkar?

Ekilen saçlar ilk aşamada dökülmeye başlar. Ancak bu dökülme sadece saç tellerinin kırılması şeklindedir. Daha sonra ekilmiş olan saç kökleri sağlıklı bir şekilde büyüyerek yaklaşık 6-10 ay içinde gerçek görünümüne kavuşur.

Hangi yaşlarda saç ekimi yapılır?

Saç ekimi normalde her yaşta yapılabilen bir uygulamadır. Ancak uzmanlar kişinin saç dökülmesinin iyice azalmasının beklenmesini daha uygun görürler. Bu şekilde saç ekimi seansları daha kısa sürede tamamlanır. Ama saç dökülmesi azalmadan da saç ekimi yapılabilir. Bu durumda kişinin saçları döküldükçe saç ekimi seansları tekrarlanır.

Neden FUE saç ekimi tercih edilmeli?

FUE saç ekimi profesyonel bir ekiple yapılırsa, oldukça başarılı bir sonuç alınır. Ekim yapılan bölgede kullanılan saç köklerinin genetik dökülmeme özelliği bulunduğu için, kişiler yaşam boyu kalıcı saçlara kavuşur. Ayrıca bu saçlar yaşam boyunca uzamaya devam eder. Saç ekimi yapılan kişilerin kendine güvenleri de artar.

FUE tekniğinde dikişe, bisturiye gerek duyulmaz. Bölgede iz oluşmaz. Erkeklere ve kadınlara bu yöntemle saç ekimi yapılabilir. Acı hissedilmeden, daha kısa iyileşme süreciyle kişiler normal yaşamlarına kısa sürede dönerler. Kişinin yeni saçları doğal bir görünümde olur. Saç ekimi yapılan bölgede planlanan yoğunluğa kolay ulaşılır.

FUE Saç Ekimi Avantajları

FUE tekniğinin diğer saç ekimi yöntemlerine göre bazı avantajları bulunmaktadır.

  • Donör sahadan doku çıkarılmadan sadece saç kökleri çıkarılır
  • Donör sahada kesi yapılmadığı için, dikiş yapılmasına da gerek kalmaz. Saç köklerinin alındığı alanda 1 mm den küçük çapta sıyrıklar olur. Bunlarda 1-2 gün içinde kendiliğinden iyileşir.
  • FUE tekniği ile enseden alınan saç telleri saç ekiminin dışında, sakal, kaş ve bıyık ekimi için kullanılabilir.
  • Seans aralıkları kişinin iyileşmesine bağlı olarak daha kısa olur. Her seansta 10.000 kadar saç kökü alınabilir. Bu saç köklerinin her biri de 2-3 saç teli içerir.
  • FUE saç ekimi sırasında ekim yapılan alanda cm2 içine 55-60 civarında saç kökü nakledilebilir.
  • Bu teknikler yapılan saç ekiminde kişilerde doku kaybı, his kaybı gibi sorunlarda yaşanmaz.
  • Operasyon sonrasında, saç ekimi yapılan hastalarda ağrı ve doku his kaybının meydana gelmemesi, bu yöntemin sağladığı avantajlar arasındadır.

Doğal bir saç görünümü için FUE Saç Ekimi

 

Saç ekiminin yapılacağı bölgedeki cm2 deki greft yoğunluğu, saç ekimi başarısını ortaya koyar. Ayrıca saç ekiminin ardından doğal bir görünüm elde edilmesi için, bölgedeki saç yoğunluğunun yanında ekimi yapılan saç köklerinin doğru açılarla ekilmiş olması gerekir. Density yani ekim yapılan bölgede cm2 de bulunan saç köklerinin sıklığı saç ekiminde doğallığın belirleyici bir unsurudur. FUE saç ekimi tekniğinde köklerin doğru açılarla ince uçlarla kanallara yerleştirilmesi yapılır. Bu saç köklerinin yerinde oynama, açılarının değişmesi gibi bir riskte yoktur. İnce iğneler kullanıldığı içinde, bölgede travmatik bir hasar oluşmaz, iyileşme 2-3 günde gerçekleşir.

FUE saç ekimi öncesi
Uygulama yapılmadan önce Aspirin ve benzeri kan sulandırma özelliği olan ilaçların alımı durdurulmalıdır. 10 gün öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar içilmemelidir. İşlemin yapılacağı alanın temiz olması da önemli unsurlar arasında yer alıyor. Ciltte kalıntı bırakan kozmetik ürünlerin son bir haftada kullanılmaması gerekir. Ayrıca işlem için kliniğe gidilen günde kolayca giyilip çıkarılan bir kıyafetin tercih edilmesinde fayda var. Boğazlı kazak gibi kıyafetler çıkarılırken saçlı deriye temas ettiğinden sürtünmeye neden olabilir. İlk günler ekimi yapılan saçlı deriye dikkat edilmesi gerektiğinden saçlı deriye temas etmeyen kıyafetlerin tercih edilmesi önerilir.

FUE saç ekimi teknikleri
Farklı saç dökülme sorunlarına çözüm olabilen FUE saç ekimi 3 farklı teknikle uygulanabilir. Bu teknikler arasından hangisinin uygulanacağına hekim karar verir. Hastada mevcut olan problemler ve saç dökülme şekli gibi unsurlar göz önüne alınır. Bu teknikler saç ekiminden ziyade saç toplanması yani saç kökünün deriden alınması esnasında farklılaşır.

Folliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) ile saç ekimi teknikleri:

  • İğneli saç ekimi
  • Choi saç ekimi (kalem tekniği)
  • Slit ekim tekniği (lateral tekniği)

FUE saç ekimi sonrası
Uygulama sonrasına en çok dikkat edilmesi gereken husus, bu bölgenin korunmasıdır. Aşındırıcı olabilecek temaslardan bir süre kaçınmak gerekir. Uygulamadan sonra saçları bir süre yıkamamak gerekiyor. Bu süre boyunca saçları ıslatmamaya özen göstermek ve yağmur gibi hava koşullarından korunmak da önem taşıyor. Hekim tarafından saçları yıkama izni çıktığında hassas bir tarzda saçların yıkanması da önemlidir. Yıpratıcı tüm hareketlerden kaçınmak gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Bu işlem için doğru yerde miyim?

Saç ekimi için merkezinizin doğru bir yer olduğunu anlamanız için, daha önce yaptıkları saç ekimi uygulamalarını değerlendirmeniz, saç ekimi uzmanlarının deneyimlerini, uzmanlığını değerlendirmeniz gerekir.

Ne zaman saç ekimi yaptırmalıyım?

Saç ekimi saçları seyrelmiş ve saçsız alanı genişlemiş olan kişiler için uygundur. Henüz saç dökülmeniz devam ediyorsa, bir süre daha beklemeniz uygun görülür. Ayrıca kişinin donör saha dediğimiz saçlı alandaki saç köklerinin güçlü olması da bir etkendir. Birde saç köklerinin alınacağı alanda saçlarınız seyrelmeden saç ekimi yaptırmanız önerilir. Çünkü saç ekimi için başka alandan alınacak saç köklerine ihtiyaç duyulur.

Ekilen saçlar tekrar dökülür mü?

Saç ekiminde ekilen saçlar genetik olarak dökülmeyen bölgeden alındığı için, normalde yaşam boyu dökülmez. Başın iki yanında kulakların arka kısmından alınan saçlar bu özelliğe sahiptir. Dolayısıyla ekilen saçlar dökülmez.

Ekim yapıldıktan sonra sprey veya wax kullanabilir miyim?

Saç ekimi sonrasında hastaların bazı konulara dikkat etmesi gerekir. Özellikle iyileşme sürecinde sprey ve jöle kullanımı önerilmez. Ama daha sonra kişi saçlarında bu ürünleri rahatlıkla kullanabilir.

Saç ekimi kaç seansta yapılır?

Saç ekiminin kaç seans olarak yapılacağı kişinin saçlarının özelliklerine, saçsız alandaki saç kökü ihtiyacına, saç ekimi sırasında kullanılan tekniğe göre değişebilir. Saçsız alanın geniş olması yapılacak seans sayısını uzatacaktır.

İşlem tehlikeli midir?

Saç ekimi estetik uygulamalar arasında son derece güvenli bir işlemdir. Zaten saç ekimi öncesinde kişinin detaylı muayenesi yapılır, kronik hastalıkları da değerlendirilir. Bu nedenle saç ekimi uygulamasının tehlikeli bir tarafı bulunmamaktadır.

İşlemin riskleri nelerdir?

Saç ekimi işleminin riskleri oldukça düşüktür hatta hiç yoktur. Bu işlemin ameliyat ortamında bir hastanede yapılması, saç ekim uzmanı tarafından yapılması halinde, riskler en az seviyeye iner. Ama saç ekimi sonrası hatalı uygulamalar nedeniyle saç kökü kayıplarının yaşanması gibi hastalara bağlı risklerde olabilir.

Saçlarım ne zaman çıkmaya başlayacak?

Saç ekimi tamamlandıktan sonra, ilk 2-6 hafta içinde saçlarda dökülme olabilir. Nadiren bazı kişilerde bu dökülme olmayabilir. Bu dökülmede saç kökleri yerinde kalır. Bu nedenle telaş etmeye gerek yoktur. Saçlar daha sonra yeniden büyümeye başlar. Saçlar en sağlıklı haline yaklaşık 6-12 ayda kavuşur.

Ekimden kaç gün sonra işime dönebilirim?

Saç ekiminde Fue tekniği kullanıldığında hastaların işlerine geri dönüşü daha kısa olur. Saç ekimi bittikten sonra hastalar eve dönüşlerinde ağır işler dışında tüm aktivitelerini yapacak durumda olurlar. İşleri de çok ağır değilse, birkaç günde çalışmaya başlayabilirler.

Kadınlar ekim yaptırabilir mi?

Saç ekimi erkekler için olduğu kadar kadınlar içinde uygundur. Ancak kadınların genetik olarak kel kalma riskleri bulunmadığı için, saç ekimi genellikle erkeklere uygulanmaktadır.

Ekimden sonra almam gereken önlemler nelerdir?

Ekimden sonra hastalar ağır işlerden kaçınmalıdır. Saç ekiminin ardından bandajla kapatılan bölge ertesi gün kontrol edilecektir. Uygun olursa, burada saçların ilk yıkaması yapılır. Yıkama esnasında özel bir solüsyon kullanılır. Hastalar kendilerine önerildiği şekilde sonraki yıkamaları evlerinde yaparlar. Saç yıkama sırasında sadece parmak uçlarıyla ve nazik hareketlerle medikal şampuan kullanılarak yıkama yapılmalıdır.

Ekimden kaç gün sonra şapka veya bandana kullanabilirim?

Ekimden sonra hemen bandana ve şapka kullanımı önerilmemektedir. Bu tür aksesuarların kullanılmaya başlaması için en az 1 hafta beklenmelidir.

Saç ve Kaş ekimi aynı anda yapılabilir mi?

Saç ekimi ve kaş ekiminin bir arada yapılmasına bir sakınca yoktur. Sadece kaş ekimine uygun olan kıl kökleri bu bölgeye nakledilir.

Bu işlemde uzman önemli midir?

Saç ekimi için en önemli unsurlardan biri saç ekimi uzmanıdır. Çünkü saç ekimi kolay gibi görünse de, saç ekimi planlanması, ön çizginin belirlenmesi, saç köklerinin ekileceği kanalların, açıların ayarlanması uzmanlık isteyen işlemlerdir. Bunu en doğru şekilde bir saç ekim uzmanı yapacaktır.

Nereden saç aktarımı yapılır?

Saç ekimi için genetik olarak saçların dökülmediği iki kulak arasındaki bölgeden saç kökleri toplanır. Bunlar saçların seyreldiği ya da saçsız kalan alanlara nakledilir.

Yara olur mu?

Saç ekimi için daha önceden kullanılan Fut tekniğinde kesi yapılarak doku çıkarıldığı için sonradan yara olabiliyordur. Ancak Fue tekniğinin kullanılmasıyla birlikte saç ekiminde yara olması söz konusu değildir.

İşlemden sonra hastanede yatmam gerekir mi?

Saç ekimi sonrası hastaların hastanede kalmasına gerek yoktur. İşlem tamamlandığında hastalar evlerine geri dönebilir.

Bilgilerinizi bırakın

biz sizi arayalım.

[]
1Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
WhatsApp chat