Sakal, erkekte estetik görünüm için önemli bir aksesuardır. Her erkek sakallarının gür ve bakımlı görünmesini ister. Ancak bazen genetik faktörler, ilaç kullanımı ve sonradan yaşanan kazalar sonrasında kişinin sakalları dökülebilir ve sakal bölgesinde seyreklikler ve açıklıklar oluşabilir. Sakal dökülmesi belirgin bir hastalığın habercisi olmadığı gibi bazı hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir. Bu noktada sakal dökülmesinin önlenmesi için mevcut hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Estetik açıdan sakallarına önem veren erkeklerde, sakal dökülmesi problemine bağlı olarak öz güven problemi oluşabilir.

Sakal dökülmesinin önemli bir nedeni sakal kıran hastalığıdır. Tıpta adı Alopecie Areata olan bu hastalık sakal bölgesinde bölgesel dökülmelere neden olmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde sakal bölgesinde büyük açıklıklara sebep olabilir.

Sakal kıran nedir ve neden olur?

Sakal kıranın nedeni tıpta Alopecie Areata adı verilen hastalık olmakla birlikte, bu hastalık vücutta tüm saçlı bölgelerde dökülmelere neden olabilir. Bu hastalık bazı kişilerin saçında bölgesel olarak dökülmelere neden olurken bazı insanlarda da sakal dökülmesine yol açmaktadır. Saçlı deride dökülmelere neden bu hastalık çoğunlukla stres kaynaklı ortaya çıkmakla birlikte bağışıklık sisteminin de zarar görmesiyle aniden ortaya çıkabilir.

Saç dökülmesi probleminde öncelikle saçta kalite kaybı ve incelme, uzama hızında zayıflama gibi belirtiler görülürken sakal kıran hastalığında herhangi bir belirtiye rastlamak mümkün değildir. Sakal kıran probleminde hiçbir belirti olmadan bir gün sakalın bir ya da birden fazla bölgesinde madeni para büyüklüğünde açıklıklar ortaya çıkmaktadır. Sakalların döküldüğü bölgede cilt parlak bir şekilde ortaya çıkar. Bu yüzden herhangi bir belirti olmadığı için önlem almak mümkün değildir. Ancak bir anda ortaya çıkan sakal kıran problemi tedavi edilebilir.

Sakal kıran nasıl tedavi edilir?

Sakal kıran probleminin tedavisi için öncelikle hastalığa neden olan stres, endişe ve huzursuzluk gibi ruh durumu bozukluklarından uzaklaşmak gerekir. Çünkü olumsuz bir ruh durumu hastalığın tedavisinde hiçbir şekilde başarıyı getirmez. Tedavide başarı oranı düşebilir ve hastalık nüksedebilir. Bu durumu hallettikten sonra bitkisel ve bilimsel anlamda uygulayabileceğiniz yöntemler vardır. Bu tedavi yöntemleriyle sakal kıran kolayca tedavi edilebilir. Bu uygulamalar tedavide büyük oranda başarı sağlanır. Sakal kıran hastalığı başınıza geldiyse öncelikle mutlaka bir dermatoloğa gitmeli, doktorunuzun önerdiği şekilde bir tedavi süreci izlemelisiniz.

WhatsApp chat